Ünlü Eşkıya Hekimoğlu İbrahim ile İlgili Yeni Bilgiler


Uzun süre dağlarda dolaşan Hekimoğlu, nihayet müfrezeler ve Dadyan Arslan'ın takibinden kurtulamayarak öldürülür. Halk tarafından Hekimoğlu'na ölümü üzerine bir de türkü yakılır.

ÖZET

Hekimoğlu İbrahim, Fatsa'nın Yassıtaş köyünden yoksul bir köylüdür. Hekimoğlu, 1900'lü yıllarda Gürcü Sefer Ağa'nın değirmeninde çalışmaktadır. Sefer Ağa'nın Fadime adında güzel ve narin bir kızı vardır. Bir gün Hekimoğlu, Fadime ile konuşurken Fadime'nin nişanlısı olarak bilinen Gürcü Beyi Seyyid Ağa'nın yeğeni Yusuf onları görür ve konuşmaya başka bir mana vererek Hekimoğlu'nu Seyyid Ağa'ya ihbar eder. Seyyid Ağa'nın evine çağrılan Hekimoğlu, burada kendisini vurmak isteyen Yusuf'u öldürünce dağa çıkmak zorunda kalır. Seyyid Ağa ile arasındaki husumet daha sonra etnik bir kavgaya dönüşür. Uzun süre dağlarda dolaşan Hekimoğlu, nihayet müfrezeler ve Dadyan Arslan'ın takibinden kurtulamayarak öldürülür. Halk tarafından Hekimoğlu'na ölümü üzerine bir de türkü yakılır.


Labels »  

Abstract
Hekimoglu Ibrahim was a poor villager from Yassitas village of Fatsa. During the 1900s he worked at the mill of Georgian Sefer Aga. He had a pretty and courteous daughter named Fadime. Once when he was talking to his daughter, her expected fiance Yusuf, a cousin of Seyyid Aga, them. Interpreting this talk in a nasty way he denounced Hekimoglu. As he was invited to the house of Seyyid Aga, Hekimoglu killed Yusuf who planned to kill him. Upon this he had to flee to the mountains. The skirmish between Hekimoglu and Seyyid Aga turned into an ethnic struggle. Having spent a long time in the mountains, finally Hekimoglu failed to escape from the troops and Dadyan Arslan's pursuit, and got killed. On the death of Hekimoglu, people composed a song of sorrow. Keywords: Hekimoglu İbrahim, Ordu, Fatsa, bandit, Turk, Georgian